Punkty spustowe - objawy
Głównym objawem punktów spustowych jest ból mięśniowo - powięziowy, który pacjenci określają jako głęboki, palący, ćmiący czasem elektryczny i pulsujący. Zdarza się, że bólowi w mięśniu towarzyszy uczucie mrowienia skóry lub swędzenia. W części przypadków ból jest rzutowany, czyli odczuwalny w innym miejscu niż najduje się jego przyczyna. Ból ten czasem promieniuje do innych części ciała.
W większości przypadków ból występuje jednak przede wszystkim w okolicy wyczuwalnego zgrubienia w mięśniu, np pod łopatką. Podczas ucisnięcia punktu spustowego następuje znaczne wzmożenie bólu, ktrzy chorzy określają jako "wściekły"
Charakter bólu przypomina w pewnym stopniu dolegliwości towarzyszące zakwasom mięśni, które pojawiają się po wysiłku. Często punkty spustowe umiejscowiają się w mięśniach pośladka i mogą stamtąd promieniować do kończyny dolnej. Ból nasila się po wysiłku, szczególnie długotrwałym, wymagającym, albo utrzymywania przez dłuższy czas takiej samej pozycji ciała.
Ból pojawia się niewinnie, najczęściej od lekkiego pobolewania, które początkowo może pojawiać się i znikać. Następnie ból staje sie coraz częstszy, a w końcu stały. Do bólu dołącza się sztywność oraz osłabienie mięśni. Mięśnie są twarde w dotyku. Pacjenci są zdesperwoani szukająć różnych metod zwalczania bólu. Długotrwały ból odbiera chęci do życia i działania. Tylko terapia punktów spustowuch może pomóc.